ABRAMOW-NEWERLY JAROSŁAW - NAWIAŁO NAM BURZĘ

17 września 1939 r. do Hadyńkowiec nawiało burzę. Wspaniała saga rodziny, a raczej kilku rodzin, oraz opis świata, który istniał przez wieki i nagle, w ciągu niewielu lat przestał istnieć. Jest to opowieść o losach rodziny Wawrów, pochodzących z Hadyńkowic, miejscowości niedaleko Czortkowa w województwie Tarnopolskim.

Autor spotkał w Kanadzie ukraińską mniejszość z dawnych rubieży Drugiej Rzeczypospolitej. Zapisał dzieje rodziny, od lat osiadłej na Podolu, którą nawałnica wojny rozrzuciła po całym świecie. Opisuje problemy ludzi osadzonych w wielokulturowym środowisku polskich kresów, ich konflikty. dramatyczne wybory i przeżycia. W tle historyczne wydarzenia, okrutne i ponure, pełne zapiekłych sporów i kruchej tolerancji. Czyta Ksawery Jasieński.