• 14 marca 2018
MOORE ROGER - NAZYWAM SIĘ MOORE. ROGER MOORE

Autobiografia Rogera Moore’a, pełna luzu opowieść o życiu i karierze jednego z najdowcipniejszych aktorów w historii kina. Człowieka, który zdobył światową sławę rolą Świętego w liczącym ponad sto odcinków serialu telewizyjnym w latach 60., a także wcielając się w postać superagenta Jamesa Bonda w siedmiu filmach z tego cyklu w latach 70. i 80. Jak pisze o sobie we wstępie: W końcu to przecież książka o mnie: kulturalnym, skromnym, wyrafinowanym, skromnym, utalentowanym, skromnym, utalentowanym, skromnym i uroczym człowieku o wytwornych manierach, o którym tak wiele da się napisać.

Moore opisuje swoje dzieciństwo w Londynie, początki kariery teatralnej i filmowej w Anglii oraz pracę aktora kontraktowego w hollywoodzkich wytwórniach MGM i Warner Brothers, cały czas zachowując zdrowy dystans do siebie i swych zdolności aktorskich. W jego autoironicznej opowieści przewija się mnóstwo znanych postaci ze świata filmu i sceny, o których pisze z sympatią, bo – jak stwierdza – jeśli nie ma o kimś nic dobrego do powiedzenia, nie mówi nic. Przytacza wiele zabawnych anegdot, w których pojawiają się takie sławy jak m.in. Audrey Hepburn, Cary Grant, David Niven, Elizabeth Taylor, Gregory Peck, Richard Burton, Michael Caine i Sean Connery.

W książce znajdziemy wiele szczegółów z prywatnego życia Moore’a i jego rodziny – czterech żon i trójki dzieci. Czyta Zbigniew Zapasiewicz.