Daniel Mróz (12)

Wieczór w klimacie surrealizmu z domieszką dziewiętnastowiecznych rycin rodem z ilustrowanych encyklopedii, niepokojących, nieziemskich stworów i hybryd, świata robotów i techniki, zaproponował nam Marek Grzebyk, organizator wystawy ilustracji Daniela Mroza. Autor stworzył nową jakość ilustracji książkowej – nie obrazowanie tekstu, ale rodzaj impresji na dany temat. Ilustrator wchodzi w układ autor – czytelnik jako trzecia strona interpretacji tekstu, wzbogacając przez to odbiór dzieła. Ilustrował m.in. Lema, Szaniawskiego, Mrożka. Nadał niepowtarzalny, unikatowy charakter wizualny czasopisma “Przekrój”, współtworząc go ponad 30 lat. Rysunek, który “udaje” grafikę, drzeworyt, a także wykorzystanie techniki kolażu, nadają pracom Mroza niepokojący, surrealny, zaskakujący charakter. Wystawa powstała dzięki wsparciu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom “Pokochaj Mnie” oraz Fundacji Kocham Swoje Życie z Piekar Śl. Zapraszamy do zwiedzania wystawy – do 10 czerwca.