Serce – najgłębsza tajemnica, dom duszy, esencja życia i źródło sił duchowych. Przez tysiące lat pozostawało niedostępne dla medyków zarówno ze względu na kulturowe i religijne tabu, jak i ze względów praktycznych: skoro pacjent miał pozostać żywy, serce nie mogło przestać bić – a jak operować organ pozostający w ciągłym ruchu?
Piątego stycznia szeryfa uśpiono eterem i ułożono na prawym boku. DeBakey rozciął jego klatkę piersiową i uniósł w górę jedno płuco, odsłaniając tętniaka. Dwudziestocentymetrowy fragment aorty był rozdęty do średnicy dwudziestu centymetrów i przypominał brzuch węża, który połknął samego siebie. Tętniak przylgnął do kości kręgosłupa… Aby się do niego dostać, DeBakey zmuszony był usunąć pacjentowi śledzionę i rozciąć przeponę. Następnie…
Stoimy za plecami chirurga, wstrzymujemy oddech, operacja trwa! Thomas Morris mnoży takie opisy, dostarczając nam nadzwyczajnych emocji, ale też ogromnej wiedzy. Pionierskie zabiegi kardiochirurgiczne to nie tylko pierwszy przeszczep serca, o którym dowiedział się cały świat. Kiedyś wyciągano kule z bijącego serca w barakach na zapleczu działań wojennych, kiedyś wykonano pierwszą operację na otwartym sercu, wszczepiono pierwsze zastawki i rozruszniki, kiedyś po raz pierwszy operację serca wykonał robot. W tej opowieści główne role grają lekarze i pomysłowi wynalazcy, których współpraca przyczyniła się do uratowania milionów istnień. Czyta Wojciech Stagenalski.
Czas trwania płyty: MP3 Numer katalogowy w bibliotece: 3198