• 3 grudnia 2019
LIPIŃSKI WACŁAW - DZIENNIK. WRZEŚNIOWA OBRONA WARSZAWY

Wacław Lipiński, żołnierz Legionów Polskich, oficer Wojska Polskiego. Podczas obrony Warszawy, we wrześniu 1939 roku, prowadził dziennik, w którym znalazło się wiele zapisów dotyczących życia codziennego oblężonej stolicy, a także ciekawe z punktu widzenia źródłowego opisy przebiegu odpraw i narad Dowództwa Obrony Warszawy i posiedzeń z przedstawicielami Komitetu Obywatelskiego.

Dziennik zrealizowano w nowej, ciekawej formule muzycznej z wykorzystaniem archiwalnych nagrań Polskiego Radia. Instytut Pamięci Narodowej przedstawia audiobook Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy Wacława Lipińskiego w niepowtarzalnej interpretacji Mariusza Bonaszewskiego, uzupełniony o budującą klimat muzykę i nagrania archiwalne z września 1939 roku.

Publikacja zawiera dwie płyty:

• Płyta 1: Wacław Lipiński, Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy
  • Płyta 2: Archiwalne przemówienia radiowe ppłk. Wacława Lipińskiego

Całość została uzupełniona o książeczkę (80 stron) z biogramem Wacława Lipińskiego, ilustrowaną zdjęciami Juliena Bryana z oblężonej Warszawy. Tekst opracowania: dr hab. Marek Gałęzowski.