Francja, lata 1821-22 (okres Restauracji Burbonów). Nawiązany w Angoulême romans Lucjana Chardona z panią de Bargeton po przyjeździe do Paryża szybko się kończy. Pozbawiony wsparcia kochanki Lucjan boryka się z nędzą; od całkowitej depresji ratuje go znajomość z filozofem Danielem d’Arthezem i gronem jego przyjaciół, początkujących artystów i pisarzy. Lucjana kusi jednak szybki i łatwy sukces, wkracza więc w skorumpowany świat dziennikarstwa – pisze artykuły, które odnoszą sukces, żyje w luksusie opłacanym pieniędzmi jego szwagra Dawida oraz pożyczkami, i zakochuje się w aktorce Koralii. Podpisywanie artykułów prasowych nazwiskiem „Lucjan de Rubempré” nie przybliża go do uzyskania oficjalnego prawa do noszenia panieńskiego nazwiska matki. Ten przywilej może uzyskać tylko od króla. Lucjan porzuca więc liberalną prasę na rzecz rojalistycznych gazet, które wspierają rząd. Konsekwencje tego kroku będą bardzo znaczące…
Autor: Honoriusz Balzak, właśc. Honoré de Balzac (1799 – 1850). Pisarz francuski, autor cyklu „Komedia ludzka”, w którym dokonał przedstawienia panoramy francuskiego społeczeństwa XIX wieku. Człowieka rozpatrywał w nim jako gatunek przyrodniczy, którego pełen opis miał zawarty w 130 utworach. Przed śmiercią zdążył ich napisać 91 – były to powieści, opowiadania i szkice, w których występuje ponad 2000 postaci, występujących wielokrotnie w różnych książkach. Cykl obejmuje okres Pierwszego Cesarstwa, Restauracji i Monarchii Lipcowej (1815–1846).
Lektor: Michał Breitenwald. Aktor teatralny, filmowy i serialowy. Występował w ponad dziesięciu teatrach w różnych miastach Polski; obecnie można go zobaczyć w Teatrze Polonia w Warszawie. Miłośnicy seriali mogą kojarzyć go z „Samego życia”, „Kasi i Tomka”, „Kryminalnych”, „Skorumpowanych”, „Czasu honoru”, „Prawa Agaty”, „Ojca Mateusza” czy „Komisarza Alexa”.
Czas trwania płyty: MP3 Numer katalogowy w bibliotece: 3013