Obszerna pozycja, która mówi o życiu i dziełach Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007), została napisana przez jednego z najbardziej znanych dziennikarzy “Gazety Wyborczej”. Książka jest doskonale udokumentowana, a celne analizy o “człowieku, żyjącym w poplątanych czasach, w kilku epokach, w różnych światach” umiejscowione są na szerokim tle wydarzeń społeczno-politycznych ostatniego półwiecza w Polsce i za granicą. Odważnie podjęta próba wnikliwej charakterystyki Kapuścińskiego, postaci pełnej sprzeczności i kontrowersji. Czyta Jerzy Radziwiłowicz.
To nie jest książka dla tych, którzy najlepiej czują się w uproszczonym świecie dwóch kolorów i nie chcą poznawać innych. Nie dla wyznawców jednej prawdy. Bo jednej prawdy – nie ma. Ani o PRL-u, ani o Etiopii, Iranie, Meksyku, Ugandzie i wszystkich tych miejscach, z którymi zmagał się Kapuściński. Nie ma też jednej prawdy o Ryśku. Domosławski wszystkie te prawdy spina w węzeł, nazywając “non-fiction” i rzuca do przemyślenia. Myślę, że Ryszard Kapuściński zasłużył – całym swoim życiem i pisarstwem – na to, by właśnie taka książka, pokazująca go w wielu wymiarach i kolorach, powstała. – Teresa Torańska
Jest to opowieść o żywym człowieku uwikłanym we własny los, w historię, w słabości i śmieszności. Dopiero na takim tle widać wielkość, wielowymiarowość Kapuścińskiego. Domosławski podąża jego śladem, stara się dotrzeć do prawdy i nie przejmuje się tym, że niektórzy chcieliby mieć kolejnego polskiego świętego. – Andrzej Stasiuk.
Czas trwania płyty: MP3 Numer katalogowy w bibliotece: 417