Czy nasze przekonania, nasza wiedza o świecie i wydarzeniach, obserwacje, które uważamy za własne, są takimi w rzeczywistości? Czy też może się okazać, że są rezultatem nadzwyczaj zręcznej manipulacji prawdziwymi i fałszywymi informacjami?
Umberto Eco podczas jednej ze swych konferencji prasowych powiedział kiedyś, że bardziej niż w teorię wierzy w spiskową praktykę dziejów. Była to wypowiedź żartobliwa, ale czy do końca?
W Cmentarzu w Pradze śledzimy powstawanie Protokołów mędrców Syjonu, ale też dowiadujemy się niesłychanych rzeczy o przedziwnych stowarzyszeniach, masonach, jezuitach, karbonariuszach, o słynnych nawróceniach, które zwiodły nawet świętą Teresę z Lisieux, a w jednej z paryskich restauracji spotykamy doktora Freuda… I nie tylko on, ale wszystkie postacie występujące w tej powieści są autentyczne, poza głównym bohaterem, którego liczne wyczyny mają wszakże wielu istniejących sprawców. Podobni do nich stale krążą wśród nas. Narracja tej powieści jest wielkim wyzwaniem dla aktora – warto się przekonać, jak znakomicie poradził z nim sobie Jarosław Gajewski.
Czas trwania płyty: MP3 Numer katalogowy w bibliotece: 697