W drugiej części Nędzników (tom III i IV powieści) Jan Valjean wypełnia obietnicę daną Fantynie i przybywa – oczywiście nie bez przeszkód – po Kozetę. Uda mu się wydostać dziewczynkę z rąk okrutnych i pazernych Thenardierów, tym samym jednak zdobywając sobie nowych wrogów. A przecież nie zapomina o nim także Javert, policyjny ajent ciągle tropiący byłego galernika… Poza wartką akcją i ciekawą intrygą Nędznicy to także wzorowe odwzorowania realiów historycznych, m. in. pojawia się w fabule barwny opis bitwy pod Waterloo oraz przedstawienie zasad klasztornego życia.
Słynna powieść to galeria niezwykle prawdziwych postaci, i ich losy na tle epoki wojen napoleońskich Rewolucji Francuskiej. Zadziwia fakt, że ta powstała w drugiej połowie XIX wieku powieść, ciągle króluje na listach bestsellerów, jest jedną z najczęściej komentowanych książek w historii literatury. Być może sprawia to porywający obraz Paryża, miasta pełnego kontrastów, żywiołowego, ale i zdradliwego, bo często obiecującego fortunę, a przynoszącego nędzę, upodlenie i wielkie rozczarowania. Nędznicy oferują na pewno jeden z najciekawszych opisów topografii miejskiej w literaturze, porównywalny z Moskwą u Bułhakowa, Petersburgiem Dostojewskiego, Warszawą Prusa i Żeromskiego czy Barceloną Zafona. O niesłabnącej popularności Nędzników świadczą liczne musicale, adaptacje filmowe i animowane. Historia Jana Valjeana, Javerta i Kozety znana jest odbiorcy na całym świecie. Czyta Marek Walczak.
Płyta zawiera dwie wersje tekstu audio:
- pełen tekst części drugiej powieści
- skróconą wersję części drugiej powieści – zostały usunięte fragmenty, które nie mają wpływu na akcję utworu (rozważania filozoficzne, opisy historyczne, rozmyślania nad rolą człowieka w ówczesnym świecie)