KOSTOVA ELIZABETH - ŁABĘDŹ I ZŁODZIEJE

Kolejny thriller autorki słynnego Historyka. Czy można zakochać się w kimś, kto nie żyje od stu lat? Jak pojąć umysł artysty? Ile da się wyczytać ze starych obrazów? Czym ostatnia miłość różni się od pierwszej?

Znany artysta malarz Robert Oliver rzuca się z nożem na jeden z obrazów w National Gallery of Art. Zamknięty w szpitalu psychiatrycznym mężczyzna uparcie milczy i maluje wciąż tę samą postać. Co nim kierowało? Kim jest modelka? By zrozumieć czyn swego pacjenta, doktor Marlow, sam malarz amator, próbuje zrekonstruować jego życie. W coraz bardziej zaskakującym śledztwie poznaje losy trzech kobiet, które wpłynęły na Olivera: żony Kate, kochanki Mary i tej, która zrujnowała oba związki – Beatrice, mieszkającej w Paryżu, w… XIX wieku. Podążając tropem sekretów innych ludzi, Marlow nieoczekiwanie zyskuje szansę na własne, dawno pogrzebane szczęście.

Frapująca opowieść o meandrach ludzkiej psychiki, naturze malarstwa i sile miłości wiedzie nas ze współczesnej Ameryki do Paryża impresjonistów. Od kryminalnego incydentu po wielką tajemnicę z przeszłości, której mimo starań nie dało się na zawsze ukryć. Czytają: Anna Dereszowska, Jacek Rozenek.