Kobieca epopeja, swobodnie czerpiąca z polskiej historii i polskiej tradycji literackiej. Szlachecki zaścianek na Wileńszczyźnie, gdzie w 1900 roku przychodzi na świat Maryśka Jurewiczówna, jest jak kartka wyrwana z Pana Tadeusza lub Miłoszowskiej Doliny Issy.
Wieś na Kresach nawiedzają nieustannie postaci z pogranicza światów: znachorzy, szaleńcy, dziwacy i zaklinacze szczepiący w wyobraźni Jurewiczów zabobony i szczególną, dziecięcą wrażliwość na pełną znaków, czarów i symboli przyrodę. Zgodne z rytmem natury życie rodziny Jurewiczów zakłócają jedynie ogólnoświatowe konflikty. Przez senne Juryszki przetaczają się wysiedleńcy z roku 1914, a podczas drugiej wojny światowej do okien zaglądają Rosjanie, litewscy komisarze, polscy partyzanci. Bieg wydarzeń wyznaczają jednak nie wojskowe marsze, ale cykle księżyca i przyspieszony puls… Czyta Stanisława Celińska.
“Boża podszewka” jest opowieścią o losie niepokornej kobiety ze szlacheckiego zaścianka na Wileńszczyźnie, jej rodzinie, wydarzeniach, jakie miały miejsce od początku wieku po drugą wojnę światową. Wszystko osnute jest na wspomnieniach mojej Matki i moich. Najpierw napisałam opowiadanie o Maryśce. Leżało gdzieś zarzucone, aż przyszedł ten najgorszy dla mnie czas: straciłam bliskich, także Matkę. Wtedy to opowiadanie o Niej zaczęło być takie ważne. Trzeba było uciec w daleką przeszłość, żeby poradzić sobie z teraźniejszością. Chciałam dotrzeć do źródła kompleksów Matki. Do przyczyn jej wyobcowania. Mieli mnie tam za bożą podszewkę. – Autorka
Czas trwania płyty: MP3 Numer katalogowy w bibliotece: 42