Błyskotliwy umysł Leonarda da Vinci od stuleci fascynuje miłośników sztuki i badaczy jego twórczości. Wszechstronne zainteresowania geniusza wzbudzały podziw już jemu współczesnych. Malarz, rzeźbiarz, wynalazca, teoretyk sztuki, naukowiec, anatom, architekt, muzyk, uczony – każde z tych określeń pasuje do rozległych tematycznie zajęć renesansowego mistrza. Książka prof. Eugène’a Müntza (1845–1902), alzacko-francuskiego historyka sztuki specjalizującego się we włoskim renesansie, to wnikliwa, kompleksowa i rzetelna biografia Leonarda da Vinci.
Tom pierwszy przedstawia dzieciństwo Leonarda, jego pierwsze dzieła oraz kształtowanie się uzdolnień i koncepcji malarskich. Objaśnia również wiele szkiców i dzieł mistrza, czerpiąc przy tym z autorskich tekstów samego artysty. Ponadto sporo uwagi poświęca szkole mediolańskiej, władzy Sforzów, akademii Leonarda oraz procesom tworzenia niektórych dzieł malarskich i rzeźbiarskich.
Tom drugi opisuje poglądy religijne mistrza, jego dokonania naukowe, a także wątek związany z wiedzą tajemną w jego życiu. Obszernie przedstawia upadek rządów Ludovica il Moro, jak również powstanie „Mony Lisy”, najsłynniejszego portretu w historii światowego malarstwa. Liczne wątki biograficzne, z poruszającym rozdziałem zawierającym cytaty z testamentu artysty, pozwalają nieco bliżej poznać jego naturę i stosunek do otaczających go osób – patronów, uczniów i innych artystów. Czyta Aleksander Bromberek.
Czas trwania płyty: MP3 4776