• 25 kwietnia 2024
Na Poboczu Ameryk - Spotkanie Autorskie 2024 - 1

W środowe popołudnie, 24 kwietnia odbyło się spotkanie podróżnicze z Olą Synowiec i Arkiem Winiatorskim, autorami książki Na poboczu Ameryk.

Zaproszeni goście, poznawszy się w drodze, ruszyli dalej już razem i przemierzyli w sumie 12 tys. km… pieszo. Arek – początkowo sam, po przejściu Panamy, Kostaryki, Nikaragui, Hondurasu, Salwadoru i Gwatemali, dotarł do Meksyku, gdzie poznał Olę i przez Stany Zjednoczone szli już razem do Kanady, prowadząc ze sobą dziecięcy wózek, stanowiący pojazd transportowy.

Szli pieszo, doświadczając gościnności i słuchając historii życia zwykłych ludzi, bo to właśnie osoby spotkane na ich drodze były najważniejsze. Poznawali to, co zwykle w podróży jest pomijane i umyka za szybą samochodu. To, co znajduje się na poboczu Ameryk. Podczas tej wyprawy zakochali się nie tylko w sobie, w Amerykach czy w życiu, ale przede wszystkim w chodzeniu. Wierzą, że 5km/h to najlepsza, najbardziej naturalna prędkość. Do poznawania świata, do poznawania ludzi, do poznawania siebie. Wyprawa ta zdobyła szereg nagród: m.in. nagrodę im. Tony’ego Halika, a National Geographic Traveler uznał ją za Podróż Roku 2020.

Swoimi przemyśleniami i wspomnieniami z wyprawy podróżnicy podzielili się ze zgromadzoną publicznością. Nie zabrakło pytań, inspirujących rozmów i wspólnych zdjęć. Na poboczu Ameryk. Z Panamy do Kanady (Wydawnictwo Czarne, 2022) już wkrótce będzie dostępne na naszych półkach bibliotecznych. Zapraszamy do lektury.