Eliza Orzeszkowa – Dobra pani
W centrum akcji znajduje się Ewelina Krzycka, bezdzietna wdowa, która przyjmuje pod swój dach pięcioletnią sierotę. Kobieta zakochuje się w rozkosznym, ślicznym dziecku. Idylla kończy się w momencie, kiedy Helenka zaczyna dorastać… Dobroduszność „na pokaz” łamie dziewczynce życie. Orzeszkowa obnaża tym samym fałsz, jaki często stoi za pozytywistycznym hasłem filantropii. Czyta Tomasz Kosiorek.
Eliza Orzeszkowa – ABC
Główną bohaterką opowiadania jest Joanna Lipska, skromna i uboga dziewczyna mieszkająca z bratem-urzędnikiem w starostwie. Pewnego dnia otrzymuje propozycję opieki nad grupka dzieci w charakterze domowej wychowawczyni. Utwór dotyka popularnego wówczas hasła emancypacji kobiet. Czyta Tomasz Kosiorek.
Eliza Orzeszkowa – Gloria victis
Autorka uczestniczyła w powstaniu styczniowym, odwołuje się do własnych przeżyć i wspomnień. Narratorem jest wiatr przenoszący się w różne miejsca, opisując wydarzenia związane z bohaterskimi czynami rodaków. Wsłuchajmy się w szum drzew, które były świadkami niejednego krwawego wydarzenia. Śmierć powstańców nie poszła na marne. czyta Hanna Kinder-Kiss.
Czas trwania płyty: DAISY Numer katalogowy w bibliotece: 373