• 11 kwietnia 2024
Leszek Gnoiński 00

11 kwietnia 2024 gościem naszej Biblioteki był Leszek Gnoiński – dziennikarz muzyczny znany z anteny Antyradia, autor bestsellerowych książek muzycznych m.in. Republika. Nieustanne tango, Kult Kazika, Myslovitz. Życie to surfing”, Raport o Acid Drinkers, Trojanowska, Encyklopedia polskiego rocka, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych o tematyce rockowej.

Spotkanie z Leszkiem Gnoińskim było fantastyczną opowieścią o historii i kulisach polskiej muzyki rockowej. Nasz gość wspominał, że rock jest muzyką pokoleniową, a o polskim rocku można mówić w wielu aspektach: kulturowym, społecznym, obyczajowym, ekonomicznym… Autor podkreślił, że pisze o ludziach, których lubi i podziwia, a pisząc biografię, oprócz historii samego artysty czy zespołu interesują go również realia i czasy, w których przyszło im tworzyć muzykę. Tematem spotkania stały się również płyty winylowe ze zbiorów Działu Muzycznego naszej Biblioteki. Prezentując wybrane przez siebie płyty, autor opowiedział o szczegółach ich wydania, procesie projektowania okładek, koncertach artystów i ich walką z ówczesną cenzurą. Leszek Gnoiński wspomniał również o kulisach powstania filmu Beats of Freedom – Zew wolności z 2010 roku, który opowiada o znaczeniu rocka w Polsce w czasach PRL-u.

Spotkanie zakończyło się serią ciekawych pytań od zgromadzonej publiczności, z których wywiązała się interesująca dyskusja. Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu!