Autobiograficzne Ziele na kraterze to najbardziej znana i niezwykle popularna powieść Wańkowicza, który stracił w Powstaniu Warszawskim córkę, Krystynę.Pomimo przejmujących opisów codzienności w okupowanej Warszawie i prób wysłowienia niewyobrażalnego bólu rodziców po stracie dziecka, ta powieść jest przede wszystkim afirmacją życia, bliskich więzi rodzinnych, pełną humoru skarbnicą anegdot i zapomnianego już folkloru ziemiańskiego. Czaruje odbiorców już od pierwszych zdań.
Po ukazaniu się w kraju Ziela na kraterze w 1957 roku czytelnicy dziennika „Życie Warszawy” uznali tę książkę za najlepszą publikację poświęconą powstańczej Warszawie. Aleksandra Ziółkowska-Boehm
Melchior Wańkowicz (1892-1974) – polski pisarz, dziennikarz, publicysta. Debiutował artykułami w prasie. Pierwsze tomy reportaży i wspomnień (W kościołach Meksyku, Szczenięce lata) wydał w okresie międzywojennym. W czasie II wojny światowej pracował jako korespondent wojenny. We wczesnym okresie twórczości używał niekiedy pseudonimu Jerzy Łużyc. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych reportażystów w historii literatury polskiej.
Czas trwania płyty: MP3 Numer katalogowy w bibliotece: 2886