• 24 października 2024
Z Tobą, Dla Ciebie, Przy Tobie

Z Tobą, dla Ciebie, przy Tobie – 75 lat razem!, czyli jubileusz Biblioteki w Wodzisławiu Śląskim

W tym roku obchodzimy wyjątkowe święto – 75-lecie istnienia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim. To nie tylko moment refleksji nad bogatą historią instytucji, ale także doskonała okazja do podziękowania wszystkim, którzy przez lata wspierali wodzisławską bibliotekę. Obchody te to wyraz wdzięczności dla całego środowiska skoncentrowanego wokół MiPBP w Wodzisławiu Śląskim. Dobra opinia oraz pozytywny odbiór w społeczności lokalnej zaowocowały wysoką frekwencją w poszczególnych wydarzeniach.

Świętowanie 75-lecia umożliwił wcześniej przygotowany projekt, który został doceniony i otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2024.

Historia Biblioteki
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim jest najstarszą instytucją kultury w mieście. Została utworzona 9 maja 1949 roku. Księgozbiór był niewielki, gdyż zbiory biblioteki przedwojennej uległy całkowitemu zniszczeniu.

Biblioteka po trudnych początkach ewoluowała z tradycyjnego miejsca wypożyczania książek w przestrzeń o ogromnym społeczno-kulturalnym potencjale. Przez lata swojego istnienia biblioteka stała się jednym z centrów życia kulturalnego, promując literaturę, czytelnictwo, sztukę oraz różnorodne formy edukacji. Dziesięciolecia organizowania wydarzeń, warsztatów, konkursów czy spotkań z autorami przyciąga nowe pokolenia grup odbiorców i nieodmiennie sprzyja integracji społecznej. MiPBP w Wodzisławiu Śląskim z biegiem lat nie tylko dostosowywała się do zmieniających się gustów czytelniczych, ale wprowadzając różne udogodnienia stale monitoruje i wychodzi na przeciw potrzebom społeczności.

Świętowanie Jubileuszu
Z okazji 75-lecia, biblioteka przygotowała szereg wydarzeń, które mają na celu uczczenie tego wyjątkowego momentu. Obchody trwały od lipca do października. W programie znalazły się:

• Spotkania autorskie dla osób dorosłych i młodzieży – z głośnymi nazwiskami polskiej literatury oraz lokalnymi pisarzami, które umożliwiły mieszkańcom bliższe poznanie twórczości literackiej zaproszonych autorów. Wśród nazwisk należy wymienić Mariusza Szczygła, Janusza Leona Wiśniewskiego, Agatę Tuszyńską, Mateusza Jańtę oraz Katarzynę Wycisk,
  • Piknik Jubileuszowy – wzbogacony o wystawę małego inwentarza i aktywności skierowane do różnych grup wiekowych, który był wsparciem dla społeczności lokalnej w ich działaniach twórczych. Gościem specjalnym był Remigiusz Rączka,
  • Warsztaty i zajęcia dla dzieci, które zachęcały do odkrywania świata książek i rozwijania pasji nie tylko czytelniczych. Wśród zrealizowanych zajęć były warsztaty teatralne, modelarskie, planszowe, malowania kamieni, balonowe, zakładkowe, oraz dogoterapia, alpakoterapia,
  • Jubileuszowy wieczór planszówkowy połączony z warsztatami. Wydarzenie to pogłębiło zintegrowanie społeczności, przyciągając dużą ilość odbiorców oraz wypromowała bibliotekę jako miejsce, w którym kreatywnie można spędzić wolny czas,
  • Mini-wystawa prezentująca fotografie dokumentujące historię biblioteki oraz wydarzenia, które zostały zorganizowane.

Dlaczego warto odwiedzić bibliotekę?
Biblioteka w Wodzisławiu Śląskim to nie tylko miejsce, gdzie można znaleźć książki. To centrum kultury, które oferuje różnorodne zasoby – od literatury, w tradycyjnej formie przez audiobooki, zbiory muzyczne, komiksy, gry planszowe, multimedia, aż po przyjazną przestrzeń do nauki i pracy. Dzięki inicjatywom takim jak „75 lat razem!” biblioteka staje się jeszcze bardziej dostępna i atrakcyjna dla mieszkańców.

Dodatkowo przed nami jeszcze jedno spotkanie autorskie z Agatą Tuszyńską, które stanowić będzie zwieńczenie projektu. Odbędzie się 29.10.2024 o godzinie 17:00 w sali multimedialnej MiPBP w Wodzisławiu Śląskim. Na spotkaniu obecny będzie tłumacz języka migowego. Pani Tuszyńska to pisarka, poetka, reportażystka, autorka książek o teatrze i biografii m.in. Marii Wisnowskiej, Isaaka Bashevisa Singera oraz Ireny Krzywickiej.  Wszystkie książki tej wyjątkowej autorki są dostępne dla czytelników biblioteki.

Podziękowania
Z okazji jubileuszu pragniemy podziękować wszystkim pracownikom, czytelnikom oraz przyjaciołom biblioteki, którzy przez lata tworzyli tę wyjątkową społeczność. To dzięki Wam biblioteka mogła się rozwijać i dostosowywać do potrzeb lokalnej społeczności.

Zakończenie
Świętując 75-lecie, patrzymy w przyszłość z nadzieją i determinacją, by kontynuować naszą misję promowania kultury, edukacji i miłości do książek. Deklarujemy dalszą chęć wspierania mieszkańców w ich drodze do zdobywania wiedzy, rozszerzania horyzontów i pełnienia misji upowszechniania kultury wśród odbiorców. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Wodzisławia Śląskiego i powiatu do odwiedzania naszej biblioteki i uczestnictwa w wydarzeniu zaplanowanym na 29.10.2024.

Zapraszamy również do śledzenia aktualności na stronie biblioteka.wodzislaw.pl i facebooku biblioteki, gdzie znajdują się szczegółowe informacje związane z obchodzonym jubileuszem oraz informacje o przyszłych wydarzeniach. /Aleksandra Jamrozik/

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………….