W czwartek 15 X 2009 r. w MiPBP odbyło się spotkanie z Elżbietą Dzikowską , z najsłynniejszą polską podróżniczką, historykiem sztuki, sinologiem, , reżyserką i operatorką filmów dokumentalnych, autorką wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej.
Elżbieta Dzikowska i nieżyjący już Tony Halik przemierzyli cały świat, a efekty filmowe swoich podróży prezentowali w legendarnym cyklu “Pieprz i wanilia”.
Podczas spotkania w Bibliotece Elżbieta Dzikowska zaprezentowała popularny cykl przewodników z cyklu “Groch i kapusta”, które w zamierzeniu samej autorki mają pomóc Polakom odkryć unikalne piękno naszego kraju,a także podzieliła się swoimi wrażeniami z ostatnich wypraw.
Elżbieta Dzikowska zaraża pasją życia. Zabrała nas w kilkudziesięciominutową podróż po świecie. Przemierzając z nią poszczególne kontynenty, byliśmy pod wrażeniem jej energii, umiłowania do życia, siły i pogody ducha. Od tej kobiety emanuje pozytywne nastawienie, miłość do ludzi i życia. Co często powtarza, jest szczęśliwcem, „w czepku urodzonym”.
Podczas spotkania mogliśmy się dowiedzieć o tym, jak to się wszystko zaczęło – wszystko a dokładnie – przygoda Elżbiety Dzikowskiej z podróżowaniem i dziennikarstwem. Najpierw były studia języka chińskiego, później historii sztuki. W końcu pojawiła się propozycja pracy w piśmie „Chiny”, które to przekształciło się w „Kontynenty”. Wtedy to Elżbieta Dzikowska, odpowiedzialna za dział: Ameryka Łacińska zaczęła podróżować właśnie do Ameryki Łacińskiej. Rozwijała umiejętności dziennikarskie, fotograficzne i wiele innych. Podczas swoich podróży poznała także swojego męża podróżnika Toniego Halika. Kiedy zobaczyłam Toniego pierwszy raz w telewizji w Polsce, powiedziałam do siebie: „ale śmieszny człowiek”, i wyłączyłam telewizor. Z Tonim przeżyła 23 lata. Razem podróżowali, odkrywali świat i pokazywali go ludziom. Były momenty, kiedy ich program „Pieprz i wanilia” oglądało 18 milionów ludzi. W 2003 r. z jej inicjatywy powstało Muzeum Podróżników im. Tony Halika w Toruniu , do którego przekazała pamiątki ze wspólnych podróży po świecie.
„Niegdyś, kiedy świat był dla Polaków zamknięty – mówiła podczas spotkania E. Dzikowska – chcieliśmy wraz z moim mężem Tonim Halikiem uchylić nań okno. Powstał wtedy cykl programów „Pieprz i wanilia”. Teraz, kiedy wszyscy możemy podróżować po całym świecie chciałam opisać niezwykłe miejsca jakie poznałam i często odwiedzam w Polsce. Podróżując przełamujemy bariery, stereotypy; w serii „Groch i kapusta” oprócz opisów i zdjęć, wiele uwagi poświęcam moim bohaterom, aby przekazać ich pasje, z nadzieją, że nie tylko zafascynują, lecz i zainspirują. Kiedyś program „Pieprz i wanilia” był oknem na świat, pokazywał dalekie, egzotyczne strony. Teraz – „Groch i Kapusta, Podróżuj po Polsce” zachęca Polaków, aby odkrywali swój kraj, bowiem często go zupełnie nie znają.”
Wszystkich uczestników spotkania Pani Dzikowska oczarowała swoją osobowością, niezwykłą życzliwością i ciepłem, nie szczędząc miłych słów skierowanych do każdego, kto miał sposobność przebywać z nią choćby przez chwilę.