Szkoda, że nie powstały kolejne części “Studni przodków”, choć taki był zamysł autorki. Zakończenie sugeruje, iż owych tajemniczych i nierozkopanych studni w tej rodzinie pozostało jeszcze sporo. Życie zweryfikowało jednak plany kontynuacji dzieła, członkowie rodziny zaczęli odchodzić w wieczność. Na szczęście zostali uwiecznieni i zapisani w pamięci w sposób niebanalny i niepowtarzalny.
„Studnie przodków” mają niezwykłą moc humoru. Chociaż tak naprawdę, jest to powieść kryminalna, w której trup ściele się gęsto. Więc dlaczego tak nas to bawi? Bo oto okazuje się, że jedna z ofiar to złoczyńca w czarnej opończy, który okazuje się wieprzem. Następna niedojda w studni zlatuje na pysk, przypadkowo uchodząc z rąk zbrodniarza. Kolejnemu się już nie udaje. A naczelny zbrodniarz, uciekając przed rozwścieczoną Teresą, staje się pokarmem dla tygrysa, który „pary z pyska nie puści”. Trudno tego słuchać z powagą. Zresztą nie taki cel przyświecał autorce. Pod tym kątem Chmielewska konstruuje postaci bohaterów, nie tylko te sportretowane realne baby, także kreacje literackie. John Capusta, sugestywny „wylizany Nixon”, Bolek, nasz rodak-cwaniak na obczyźnie, pani Hania – badylarka czy wreszcie Michał Olszewski, osobnik ze wszech miar szlachetny, acz również opanowany szaloną manią…
Realizacja: Teatr Polskiego Radia.
Obsada: Magdalena Cielecka, Joanna Jędryka, Zofia Saretok, Grażyna Marzec, Marcin Przybylski, Elżbieta Kijowska, Krzysztof Banaszyk, Jan Jurewicz, Barbara Zielińska, Leon Charewicz, Grzegorz Wons, Marcin Troński, Sławomir Pacek, Krzysztof Kowalewski, Marek Barbasiewicz, Monika Dryl, Krzysztof Kumor, Katia Paliwoda.
Czas trwania płyty: CD Numer katalogowy w bibliotece: 1492