• 14 września 2023

Festiwal franciszkański

Festiwal Franciszkański w Wodzisławiu Śląskim. Trzy dni uczty duchowej na przełomie września i października czeka mieszkańców Wodzisławia Śląskiego i okolic. Z okazji osiemsetlecia zatwierdzenia reguły św. Franciszka z Asyżu zaplanowano szereg atrakcji, wśród których znajdą się koncerty, warsztaty, wystawa oraz jarmark franciszkański.

Osiemsetlecie zatwierdzenia reguły św. Franciszka z Asyżu to doskonała okazja, by przypomnieć mieszkańcom, że Franciszkanie byli obecni w Wodzisławiu Śląskim od jego powstania. Franciszkanie – Minoryci pojawili się w Wodzisławiu wraz z powstaniem miasta, w 1257 roku. Obecnie kościół pofranciszkański służy parafii ewangelicko-augsburskiej, a w budynku poklasztornym, najstarszym zachowany obiekcie w mieście, jest siedziba Sądu Rejonowego.

Festiwal potrwa od 29 września do 1 października br. na wodzisławskiej Starówce. Na ten czas zaplanowano koncerty, spektakl, warsztaty artystyczne, otwarcie wystawy „Franciszkańskie drogi na naszych ziemiach”, wykład poświęcony wodzisławskim franciszkanom, zwiedzanie wirydarza w budynku sądu, pokazy kulinarne Remigiusza Rączki, jarmark franciszkański, stoiska gastronomiczne, wystawę drobnego inwentarza, animacje dla dzieci, pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu Państwowej Straży Pożarnej z Wodzisławia Śląskiego. Festiwal poprowadzi profesor Grzegorz Łęcicki. Szczegółowy program wkrótce.

Serdecznie zapraszam mieszkańców do udziału w tym wydarzeniu. Pokój i dobro – zawsze i wszędzie – mówi ksiądz prałat Bogusław Płonka, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.