• 28 listopada 2018
HARARI YUVAL NOAH - 21 LEKCJI NA XXI WIEK

21 najważniejszych pytań, przed którymi stanęła ludzkość. Czy sztuczna inteligencja zastąpi ludzi? Czy da się uniknąć katastrofy ekologicznej? Jak będzie wyglądać świat zmodyfikowanych biotechnologicznie ludzi? Czy demokracja przetrwa? Czy terroryści sięgną po broń jądrową? Czy rynek będzie decydował o wszystkim?

Jak przygotować się na to, co nas czeka za 5, 10 i 15 lat? Y.N. Harari w Sapiens zajmował się przeszłością, w Homo deus przyszłością, a w 21 lekcjach skupia się na teraźniejszości. Zdaniem izraelskiego myśliciela, technika i biotechnologia wkrótce zmienią świat w stopniu nie mającym swojego odpowiednika w przeszłości. Według Harariego nie powinniśmy pozostawić decyzji o przyszłości ludzkiej cywilizacji korporacjom, przypadkowi i anonimowym siłom. Zmian, ku którym zmierzamy, nie da się uniknąć, warto – o czym przekonuje autor – zastanowić się, jak można stawić im czoło.

Harari z właściwą sobie lekkością, w krótkich rozdziałach, omawia i analizuje zjawiska, które dziś definiują cywilizację homo sapiens i wpływają na jej losy. Donald Trump, Brexit, fake newsy, biotechnologia, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, dewastacja środowiska naturalnego, kryzys uchodźczy, terroryzm, schyłek liberalizmu. Co te zjawiska naszej codzienności mówią o człowieku i współczesnym świecie? Autor, jak zwykle, stawia prowokacyjne pytania, ale i udziela błyskotliwych odpowiedzi, dzięki którym nasz coraz bardziej rozpędzony XXI wiek wydaje się choć trochę pojmowalny przez ludzki rozum. Czyta Roch Siemianowski.

Czas trwania płyty: MP3 Numer katalogowy w bibliotece: 2931