PROKOFJEW SIERGIEJ – Romeo I Julia

Druga już w kolekcji “La Scala” seria: “Balet – Najpiękniejsze Przedstawienia” to zbiór 48 najsłynniejszych inscenizacji, wykonywanych przez najbardziej prestiżowe zespoły baletowe świata. Spektakle zostały utrwalone na płytach DVD, które dzięki cyfrowej jakości dźwięku i obrazu przenoszą widza w fascynujący, pełen uroku i ekspresji świat wielkiej sztuki tanecznej.

Romeo i Julia – Balet w wykonaniu: Teatr Bolszoj, Moskwa. Libretto: Leonid Ławrowski i Siergiej Prokofjew na podstawie dramatu W. Szekspira.

Moskiewska inscenizacja “Romea i Julii” w choreografii Jurija Grigorowicza należy do najbardziej znanych. Choreograf rozgrywa ją na niemal pustej scenie, nie przeładowując przestrzeni zbędną scenografią czy rekwizytami, za to ozdabiając pięknymi kostiumami, nawiązującymi do czasu akcji – wczesnego renesansu włoskiego. Z jednym wyjątkiem – Julia niemal cały czas nosi typowy romantyczny kostium baletowy, klasyczną tiulową paczkę. Sama choreografia Grigorowicza jest bardzo pompatyczna, pełna scen zbiorowych, ale także brawurowych solówek dla bohaterów, zwłaszcza trzech mężczyzn: Romea, Merkucja i Tybalta, którzy mają tu okazje do tanecznego popisu w bardzo rozbudowanych partiach.

Czas trwania płyty: DVD Numer katalogowy w bibliotece: 6057