PRUS BOLESŁAW – KATARYNKA, MILKNĄCE GŁOSY, Z LEGEND DAWNEGO EGIPTU, POWRACAJĄCA FALA

Katarynka. Pan Tomasz – z zawodu prawnik – mieszkał w pięknym domu na ulicy Miodowej. Nie miał jednak szczęścia w miłości. Próbował nawiązywać znajomości z różnymi kobietami, lecz po kilku nieudanych próbach zalotnych, postanowił zostać sam. Prawnik kochał cały świat – przyrodę, różne zjawiska, muzykę… Była jednak rzecz, która wprawiała w gniew uznawanego w świecie sądowym człowieka – katarynka. Nie mógł znieść dźwięku wydawanego przez tę maszynę i nigdy nie życzył sobie, aby jakikolwiek kataryniarz przechodził koło jego domu. Do posiadłości obok wprowadziły się dwie panie z małą, może ośmioletnią dziewczynką. Po jakimś czasie, pan Tomasz spostrzegł, iż dziewczynka jest niewidoma. Pewnego dnia mecenas usłyszał dźwięki katarynki na podwórzu obok. Zbulwersował się, ponieważ musiał rozwiązać pewną poplątaną sprawę odnośnie pracy. Gdy jednak zobaczył, że dziewczynka raduje się na dźwięk katarynki, która była jedyną atrakcją w jej życiu, zażyczył sobie, aby kataryniarz codziennie przygrywał tej małej dziewczynce z sąsiedztwa. Postanowił też pomóc jej w leczeniu. Czyta Marek Walczak.

Milknące głosy. Nowela opisująca życie pułkownika, który w wieku sześćdziesiąt pięciu lat w roku 1871 bierze dymisje i postanawia osiąść w Lyonie. Mimo swojego wieku wciąż wygląda młodo i wielu przyjaciół namawia go, aby się ożenił on im zaś odpowiada, że zamierza wracać do Polski do swoich a z babą zaś miałby w drodze dużo kłopotów pułkownik rozpoczyna poszukiwania kupca chcącego zakupić jego dom, jednocześnie wracają z wojny jego znajomi. Kiedy wszyscy się już odnajdują postanawiają pozostać razem. Wspólnie piją kawę w polskiej kawiarence a ich głównym zajęciem były rozmowy o dawnych kampaniach i o polityce bieżącej. Czyta Marek Walczak.

Z legend dawnego Egiptu. Nowela opublikowana po raz pierwszy 1 stycznia 1888 r. Była pierwszą nowelą Prusa, w której nawiązał do historii. Fabuła koncentruje się wokół umierającego, starego faraona Ramzesa, który niespodziewanie zdrowieje oraz jego następcy, dążącego do reform Horusa, który niespodziewanie umiera. Czyta Marek Walczak.

Powracająca fala. Głównym bohaterem jest Gosłowski, Polak pracujący w fabryce tkanin, należącej do Niemca Gotlieba Adlera… W zasadzie jest to dobry pracodawca, lecz ma złego syna, który trwoni ciężko zdobyty majątek ojca, by później jako marnotrawny syn wrócić do rodziny… Niestety jego powrót ma zły wpływ na przyszłość robotników… Najpierw tracą część pensji i zakładowego lekarza… Na szczęście Adler nie czyni to dla własnych zysków, lecz dla próby odrobienia strat… Czyta Marek Walczak.

 

Czas trwania płyty: MP3 Numer katalogowy w bibliotece: 187