Juliusz Słowacki – Kordian
Dramat Juliusza Słowackiego Kordian jest polemiką niezdolności do romantycznego czynu spiskowca, obezwładnionego moralną rozterką legalizmu i krytyką postawy Konrada z Dziadów. Utwór nawiązuje do powstania listopadowego i opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Przedstawia losy wrażliwego młodzieńca, poszukującego idei , która pozwoli mu pokierować swoim życiem. Gdy ją odnajduje w walce o wolność ojczyzny, pada ofiarą swojej wrażliwości i przymusów historii, rządzonej przez siły zła. Czyta Leszek Teleszyński.
Bolesław Leśmian – Wybór wierszy
Twórczość Leśmiana jest niezwykle nowatorska jak na ówczesne czasy, jej charakterystycznymi cechami są wrażeniowość i intuicyjność. Poezja jest dla Leśmiana mową pierwotną, ponieważ cechy twórcy poezji utożsamia on z cechami charakterystycznymi dla człowieka pierwotnego. Szczególną uwagę należy zwrócić również na język prezentowanych utworów, gdyż poeta nierzadko tworzył swój własny, prywatny język, obfitujący w neologizmy i kreacje językowe. Czyta Leszek Teleszyński.
Jan Andrzej Morsztyn – Wybór wierszy
Poeta w swojej twórczości bawi się słowem, zaskakuje stylem środków artystycznych, metafor, niezwykłych porównań, wyszukanych epitetów, antytez, szokujących paradoksów. Jego utwory charakteryzują się bogactwem i różnorodnością środków wyrazu, pomysłowością oraz humorem. Czyta Leszek Teleszyński.