Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Marcinem Wrońskim w poniedziałek 22 listopada o godz. 14.30.
Marcin Wroński urodził się w 1972 r. W połowie lat 80. odkrył fantastykę i sam postanowił zostać pisarzem. Na szczęście jego ówczesne opowiadania sf ukazały się w nakładzie 3 egz. (tylko tyle dało się wystukać przez kalkę na maszynie do pisania).
W latach 90. związany z nurtem trzeciego obiegu – publikował m.in. w artzinach Lampa i Iskra Boża, Mała Ulicznica, Brytan OD NOWA. Debiutował zbiorem opowiadań Udo Pani Nocy (1992), wkrótce wydał też mikropowieść pijacko-przygodową Obsesyjny motyw babiego lata (1994), snując w niej niczym sieć pajęczą m.in. wizję podboju Ameryki przez papierosy marki Zaporozkije. Ten okres twórczości Wrońskiego omawiali m.in. Przemysław Czapliński, Paweł Dunin-Wąsowicz, Wojciech Kajtoch. Tymczasem autor tworzył piosenki i skecze dla prowadzonego przez siebie kabaretu Osoby o Nieustalonej Tożsamości, był felietonistą i dziennikarzem radiowym (Radio TOP, Lublin), nauczycielem, pisał artykuły o reklamach dla branżowego miesięcznika Aida-media i przez długie lata redagował książki dla dzieci, a także pisał do nich teksty.
Gdy nadszedł wiek XXI, M. Wroński postanowił zacząć wszystko od nowa. Na rozgrzewkę zaczął od fantastyki, jednak szybko przeszedł do realizowania długo dojrzewającej pasji: pisania o dawnym Lublinie, czego dał szczególny wyraz w serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim: w Morderstwie pod cenzurą (wyd. 2007, książka nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2008) oraz w Kinie „Venus” (wyd. 2008, książka zgłoszona do Paszportu „Polityki” w 2008 i nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2009). Za wkład Komisarza Maciejewskiego w budowanie wizerunku miasta w 2009 roku regionalne media przyznały autorowi honorowy tytuł Bene Meritus Terrae Lublinensi (Dobrze Zasłużony dla Ziemi Lubelskiej). Na początek 2011 roku Wydawnictwo W.A.B. zapowiada trzecią, tym razem wojenną i okupacyjną powieść z cyklu o lubelskim śledczym, A na imię jej będzie Aniela, w przygotowaniu są kolejne: Skrzydlata trumna i Pogrom w przyszły wtorek.
Tymczasem w 2010 roku w pisarskiej biografii M. Wrońskiego dokonał się kolejny zwrot akcji: ujrzało światło dzienne Officium Secretum. Pies Pański, współczesny thriller polityczno-teologiczny o o. drze Marku Glińskim OP, otwierający nowy cykl powieściowy. Kim zatem jest Wroński: fantastą, historykiem amatorem czy zjadliwym obserwatorem współczesności?
(z oficjalnej strony autora)