• 13 lutego 2017
Sura

Sura – o syryjskiej rewolucji, wojnie i ludzkich marzeniach 

Maciej Moskwa i Rafał Grzenia

22.02.2017 – godz. 18.00 – SALA MULTIMEDIALNA

Obok tej lektury nie da się przejść obojętnie. Losy ludzi, o których przeczytamy w książce są wstrząsające, a rzeczą potęgującą dramatyczność tej sytuacji jest świadomość, że wszystko mogłoby potoczyć się tam zupełnie inaczej. Mogłoby, gdyby ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jakie skutki przyniesie rewolucja. Mogłoby, gdyby islamiści jako tacy im jej nie ukradli. Mogłoby, gdyby… dużo jest tych „mogłoby”, ale jeszcze więcej jest winnych.
Tę książkę czyta się jednym tchem, ale jednocześnie też nie da się tego zrobić – potrzeba przerwy na nabranie dystansu, na odpoczynek od dramatu, który Polakom jest zupełnie obcy. „Sura” wzrusza. Każe inaczej spojrzeć na świat, który jest prezentowany w mediach, oczerniając Syryjczyków. Każe stanąć i zastanowić się choć przez chwilę, czy niepodawanie rąk uchodźcom jest etyczne.

Rafał Grzenia i Maciej Moskwa (fotograf) na początku 2013 roku spotkali się przez przypadek w sennym tureckim miasteczku Antakya. Pierwszy zbierał materiały do reportażowej książki o Kurdach w Turcji, drugi przyjechał na pogranicze, by fotografować uchodźców syryjskich w tureckich obozach. Kilkanaście dni później wjechali razem do Syrii. Wyjechali, wrócili. A gdy już wjeżdżać się nie dało, w 2014 roku podróżowali dwukrotnie do uchodźców na pogranicze. Planowali wystawę i broszurę z dziesięcioma sylwetkami Syryjczyków, które pokazałyby indywidualny wymiar antyrządowej rewolucji – ludzkie marzenia, resentymenty, emocje, lęki, prywatne zwycięstwa i porażki. Z czasem projekt jednak rósł, by ostatecznie przybrać formę książki z niemal dziewięćdziesięcioma fotografiami oraz towarzyszącymi im miniaturami reportażowymi. Autorzy przy pomocy zdjęć i tekstu, w jedyny w swoim rodzaju sposób ukazali marzenia i entuzjazm pierwszych dni syryjskiej rewolucji, rozczarowania późniejszej wojny oraz dramaty i ucieczki ludzi, którzy stracili miejsce do życia. W miniaturach reportażowych zapisali swój własny sposób odczuwania wojny i rewolucji, ale przede wszystkimi przedstawili prywatne historie samych Syryjczyków. Więcej informacji o książce na stronach Wydawnictwa Prześwit www.przeswit.com Podczas spotkania Rafał Grzenia i Maciej Moskwa zdradzą nam, jak wyglądała praca reportera w wojennej Syrii, jak powstawała książka oraz skomentują najważniejsze dla nich fotografie i teksty.

Rafał Grzenia – urodzony w 1977 roku, literaturoznawca, pisarz, członek kolektywu dziennikarskiego Dziennikarze Wędrowni. Na przełomie 2012 i 2013 roku czterokrotnie odwiedził wojenną Syrię, w 2014 wizytował tureckie pogranicze z Syrią.
Maciej Moskwa – urodzony w 1982 roku, fotograf, absolwent i wykładowca Sopockich Szkół Fotografii, założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary. Mieszka w Gdańsku.

ORGANIZATORAMI SPOTKANIA Z AUTORAMI POŁĄCZONEGO Z WYSTAWĄ FOTOGRAFII SĄ:

STOWARZYSZENIE SATURATOR I MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM