W piątek, 16 listopada, w Bibliotece Śląskiej odbyły się IV Katowickie Prezentacje Biblioteczne. Hol główny Biblioteki Śląskiej pomieścił kilkanaście stoisk – prezentujących dorobek bibliotek z woj. śląskiego, oraz wydawców książek dla dzieci, którzy zaprezentują swoje nowości.

Gwiazdy polskiego filmu i estrady (Małgorzata Foremniak, Halinka Mlynkova, Laura Łącz, Joanna Dark, Lech Janerka i Maciej Orłoś) czytały fragmenty napisanych przez siebie bajek dla dzieci, a Irena Koźmińska – Prezes Fundacji “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i Maciej Orłoś zostali uhonorowani statuetkami “Guliwera”- czasopisma o książce dla dziecka.

Prawdziwą gwiazdą imprezy uznana została nasza biblioteka, czego wyrazem były słowa uznania dyrektora Biblioteki Śląskiej – prof. Jana Malickiego (zobacz fot.), a także zdobycie II miejsca wśród prezentujących się bibliotek z całego województwa.

Nie zabrakło też innych atrakcji jak:
– wręczenie corocznych nagród “Guliwera” – czasopisma o książce dla dziecka
– prezentacja dorobku bibliotek z woj. śląskiego – laureatek Akcji “Cała Polska Czyta Dzieciom”
– spotkania z pisarzami – Joanną Papuzińską i Grzegorzem Kasdepke
– kiermasz książek (Wydawnictwa “Znak”, “Literatura”, “Videograf”)
– warsztaty czytelnicze dla najmłodszych
– koncerty, konkursy i dyskusje